В опорній школі на Вінниччині дітям безкоштовно лікують зуби і планують видавати посвідчення водія. Репортаж

   Децентралізація в Україні дала поштовх для утворення опорних шкіл. Вінницька область уже має 12, у планах на поточний рік – ще 11. Школа в Томашполі могла так і залишитися довгобудом (споруджувати почали ще в 1989-му), але стала одним із найпотужніших освітніх осередків. Створили гарну навчально-матеріалу базу і зберегли школи у приєднаних селах. Сюди кожного тижня приїздять делегації з різних куточків країни – і подивитися є на що.

   Сьогодні у школі навчаються 800 діток, хоча розрахована вона на 1200. Учнів підвозять з трьох населених пунктів, які не входять до ОТГ – с.Олександрівка, с.Благодатне, с. Пеньківка. Також спеціальний автобус курсує селищем, аби малюкам, які живуть у віддалених мікрорайонах, було зручно добиратися. Власне це і дозволило не перетворювати школи на філії у трьох приєднаних селах - Горишківці, Нетребівці, Раковій.

   «Згідно постанови Кабміну, опорну школу можна створювати, якщо дітей підвозять з трьох і більше населених пунктів. Ми цим і скористалися», - пояснив журналісту Вінниця.info начальник відділу освіти Томашпільської селищної ради Ігор Ярош.

Вдале планування

Томашпільська школа складається з трьох поверхів. Актовий зал та їдальня розділяють все приміщення на дві зони – для учнів молодшого і старшого віку. Навчальний заклад має 33 класи і 3 групи продовженого дня. Для найменших – облаштована кімната сну і відпочинку.

«Тиха година триває з 14:10 до 15:30. Дітки можуть погратися і поспати», - говорить вихователь Тетяна.

У кожній класній кімнаті плазмовий екран над дошкою. Нові шафи, полиці. При вході умивальник.

«У нас є 4 мультимедійних комплекси. Отримали перед новим роком нове обладнання на фізичний та хімічний кабінет. Кадри хороші», - хвалиться заступник директора Тетяна Данілова.

Коли на дворі показники термометра добігають позначки мінус 7, дехто з діток в приміщенні роздягається до футболок, всі змінюють взуття на легше, ну і чистіше. Школа утеплена, (товщина стін близько метра). Працівники зізнаються, отоплюють тільки дровами і пелетами. При будівництві школу обладнали газовими котлами, але вони й дня не робили – одразу замінили на твердопаливні. Кажуть, колосальна економія виходить.

 

Власний стоматологічний білет

Школа-гімназія має медпункт і терапевтичний кабінет, в якому працює медсестра. Та найбільше вражає стоматологічний кабінет. Лікар Анатолій Мартинюк безкоштовно огляне зуби та ще й пломбу поставить. Звертаються до нього учні і вчителі. Витрати компенсують із селищного бюджету.

У кімнаті – чисто. Кондиціонер. Сучасне обладнання.

 

Молокомат

Їдальню Томашпільської школи, мабуть, бачила вся країна. Адже саме цей навчальний заклад став учасником експерименту від «1+1». Тут поставили молокомат. Молоко додали до щоденного раціону дітей, щоб перевірити, скільки користі приносить цей продукт організму. Сьогодні чекають на результати і вже планують продовжити таку практику на постійній основі.

«Перші класи харчуються 2 рази безкоштовно. 2-4 класи – безкоштовно один раз. Обід комплексний – перше, друге, третє. Не сплачують також пільгові категорії. Решта – мають можливість за батьківську плату купити собі комплексний обід. Обійдеться він у 10 гривень. Наприклад, борщ, каша з м’ясом, салат, чай, дають банани, зефір, апельсини», - говорить заступник директора Тетяна Данілова.

 

Посвідчення водія

У Томашпільській школі готуватимуть водіїв. Про такі плани говорить начальник відділу освіти Томашпільської селищної ради Ігор Ярош. Недобудовані приміщення за кількадесят метрів від гімназії хочуть забрати у власність громади (сьогодні вони належать РДА). Учні 10 та 11 класів зможуть вивчати там правила дорожнього руху, вчитися водити автомобіль. І як результат, отримати посвідчення водія.

«Приміщення завершено на 50%. Зовні утеплене. Всередині зроблені всі оздоблювальні роботи. Немає муляжів, класів, парт. Ми написали звернення до голови РДА про те, щоб вони нам передали його навіть в такому стані.

Якщо все вдасться, організуємо там профільне навчання для старшої школи. Сьогодні ми не розробляли процедуру оплати, але для дітей, які мають бажання, це точно буде безкоштовно», - наголошує посадовець.

 

 

Про красиве

У школі дуже чисто. Світлі класи, коридори. У кожному класі – свій зелений куточок: різноматінті вазони – ті, що в’ються і у формі дерев... На вулиці – великий розарій. Правда, насолоджуватися ним можна влітку.

.